Navodila za varno uporabo
KAKO PRIKLJUČIMO CEVI NA DRŽALO DG?
Najprej na priključek (4) pritrdimo ustrezno suho varovalko za kisik in na priključek (5) ustrezno suho varovalko za gorljivi plin. Potem na priključek (6) nataknemo gumi cev za kisik (modra) in jo obvezno zaščitimo z objemko, na priključek (7) nataknemo gumi cev za gorljivi plin (rdeča) in jo prav tako obvezno zaščitimo z objemko. Ustrezni delovni tlak gorljivega plina (acetilen, propan-butan ali zemeljski plin) in kisika nastavimo z regulacijskim ventilom na reducirnem ventilu, s kazalnikom tlaka (urica) ob odprtih ventilih na gorilniku, in sicer gorljivi plin od 0,1 do 1 bar, kisik nad 2,5 do maksimalno 8 bar. Natančne delovne tlake najdete v tabelah s tehničnimi podatki (tabela 1, tabela 2 in tabela 3).
KAKO PRIVIJEMO ROČNI REZALNIK ALI PLAMENIK V DRŽALO DG?
Pri privijanju ročnega rezalnika ali plamenika v držalo DG, je potrebno matico M 27 x 1,5 (14) obvezno priviti s ključem, saj samo tako lahko zagotovite popolno tesnjenje.
KAKO PRIŽGEMO ROČNI REZALNIK ALI PLAMENIK?
Ročni rezalnik RRG
Ročni rezalnik RRG z matico M27 x 1,5 (14) s ključem privijemo v držalo DG. Počasi odvijemo ventile na jeklenkah. Nato na rezalniku RRG odvijemo ventil za ogrevalni kisik (9) za en obrat. Sledi odvijanje ventila za kisik (2) na držalu DG (ventil se odvije le toliko, da se pri šobi (11) sliši pihanje). Ko sta ventil za ogrevalni kisik na rezalniku RRG in ventil za kisik na držalu DG odvita, odvijemo še ventil za gorljivi plin (3) za en obrat. Sledi prižig rezalnika pri šobi (11) s pomočjo ponvastega vžigalnika na kresilni kamenček, nato počasi odvijemo ventil za rezalni kisik (8) in si s pomočjo ventilov (2) in (3) nastavimo želeno jedro plamena in plamen. Natančne delovne tlake najdete v tabelah s tehničnimi podatki (tabela 1, tabela 2 in tabela 3).
Plamenik PG
Plamenik PG z matico M27 x 1,5 (14) s ključem privijemo v držalo DG. Počasi odvijemo ventile na jeklenkah. Na držalu DG prvo rahlo odvijemo ventil za kisik (2) in nato še ventil za gorljivi plin (3). Ko sta oba ventila odvita s pomočjo ponvastega vžigalnika na kresilni kamenček prižgemo plamenik PG. Ko imamo plamen, s pomočjo ventilov (2) in (3) nastavimo želeno jedro plamena in plamen. Natančne delovne tlake najdete v tabelah s tehničnimi podatki (tabela 1, tabela 2 in tabela 3).
KAKO RAVNAMO V PRIMERU POVRATNEGA UDARA PLAMENA?
Kadar ogrevalni plin pri delu ugasne zaradi brizga žlindre, povratnega plamena pri rezanju ali pregrevanju, moramo takoj zapreti dovod gorljivega plina na držalu DG in rezalnik potopiti v vodo. Ko je rezalnik pod vodo, zapremo še dotok kisika.
KAKO OHLADIMO ROČNI REZALNIK ALI PLAMENIK PRI DOLGOTRAJNEM DELU?
Ročni rezalnik ali plamenik se lahko pri dolgotrajnem delu močno segrejeta, s tem se poveča nevarnost povratnega udara plamena. Ko opazimo pregretost, gorilnik takoj ugasnemo in ohladimo v vodi v skladu z navodili v primeru povratnega udara plamena.
KAJ POMENI POKANJE ALI ŽVIŽGANJE V REZALNIKU ALI PLAMENIKU?
Zmanjkalo je kisika, rezalnik ali plamenik je potrebno odmakniti od obdelovanca.
KAKO UPORABLJAMO ŠOBE ZA ROČNI REZALNIK RRG?
Za rezanje z acetilen-kisikom se uporablja
Rezalna šoba (notranja šoba) za ustrezno debelino materiala (3-10, 10-30, 30-60, 60-100, 100-200, 200-300 mm) z oznako DL v krogu in črko A. Šoba je dolžine 33,5 mm in navojem M9.
Ustnik (zunanja šoba) za ustrezno debelino materiala (3-100, 100-300 mm) z oznako DL v krogu in črko A. Ustnik je dolžine 40,5 mm in navojem M21 x 1,5 (11).
Za rezanje z propan butan-kisikom se uporablja
Rezalna šoba (notranja šoba) za ustrezno debelino materiala (3-10, 10-30, 30-60, 60-100, 100-200, 200-300 mm) z oznako DL v krogu in črko P. Šoba je dolžine 33,5 mm in navojem M9.
Ustnik (zunanja šoba) za ustrezno debelino materiala (3-100, 100-300 mm) z oznako DL v krogu in črko P. Ustnik je dolžine 42 mm in navojem M21 x 1,5 (11).
Najprej v glavo rezalnika privijemo želeno rezalno šobo (notranjo), nato pa privijemo še ustnik (zunanjo šobo).
Pri uporabi morate obvezno vstaviti izključno našo rezalno šobo in ustnik. Le tako vam lahko zagotovimo brezhibno delovanje.
Tabela 1 / tehnični podatki za varilne in segrevalne plamenike
Tabela 2 / Tabela za rezanje / Acetilen – kisik
Tabela 3 / Tabela za rezanje / propan butan – kisik